?Republika Marzeń? Fundacji Anny Dymnej ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Poezji Osób Niepełnosprawnych ?Słowa, dobrze, że jesteście?. W konkursie mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia, które piszą wiersze. Mogą to być osoby piszące rękami, ustami, stopami, a nawet powiekami (za pomocą specjalnych programów komputerowych).

W tym roku przewidziane są dwie kategorie: osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z pozostałymi niepełnosprawnościami. Laureatom konkursu w obydwu kategoriach zostaną przyznane nagrody pieniężne: I miejsce ? 5 tys. zł, II miejsce ? 3 tys. zł, III miejsce ? 2 tys. zł.

Nadesłane wiersze oceni jury w składzie: Anna Dymna, Janka Graban, Józef Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Adam Ziemianin. Członkowie jury nie znają nazwisk poszczególnych uczestników konkursu, otrzymują jedynie wiersze z numerem kodu przypisanego autorom. Każdy uczestnik konkursu, jest zobowiązana do przesłania 5 utworów poetyckich. Wiersze oraz wymagane dokumenty, w tym m.in. kopie orzeczenia o niepełnosprawności należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: biuro@republikamarzen.org z dopiskiem ?Konkurs poezji? lub pocztą tradycyjną na adres:
Spółdzielnia Socjalna ?Republika Marzeń? Fundacji Anny Dymnej
ul. Prof. Stefana Myczkowskiego 4,
z dopiskiem ?Konkurs poezji?, nie później niż do 25 marca 2013 r.

Ogłoszenie wyników nastąpi 17 maja. Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca, podczas 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie.

Ogólnopolski Konkurs Poezji ?Słowa, dobrze że jesteście? odbywa się już po raz drugi. W ubiegłym roku swoje wiersze nadesłało 537 osób z całej Polski. Konkursowe jury (skład taki sam jak w tym roku) przeczytało w sumie 2685 utworów, wyłaniając trzech laureatów konkursu i przyznając 14 wyróżnień.
– W tych wierszach mnóstwo jest cierpienia, bólu, samotności, ale najwięcej jest o miłości: o jej pragnieniu, poszukiwaniu i zawodach miłosnych ? mówiła Anna Dymna, pomysłodawczyni konkursu ?Słowa, dobrze że jesteście?.

– Główną zaletą tych wierszy jest szczerość i prawda, która porusza aż do bólu. Jest w nich poczucie humoru, ale też poczucie wielkiego dramatu. Myślę, że poezja jest dla autorów tych wierszy rodzajem terapii. Z pewnością może nią być również dla osób, które po tę lekturę sięgną mówił Adam Ziemianin, członek jury.

Co mówią o konkursie jego ubiegłoroczni laureaci?
Dorota Suwała, I miejsce (zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym): ?Dzięki temu konkursowi osoby takie jak ja, czyli zmagające się z niepełnosprawnością mogły się podzielić swoimi przemyśleniami, przeżyciami, ale też swoim cierpieniem. Dostaliśmy szansę, aby opowiedzieć o tym, jak wygląda nasz świat. Ja sama piszę bardzo rzadko. Wydaje mi się, używając wielu słów łatwo się otrzeć o banał i zasłonić to, co najważniejsze. Największym przeżyciem w czasie tego konkursu był dla mnie przyjazd do Krakowa, na uroczyste ogłoszenie wyników. Fakt, że ktoś publicznie przeczytał mój wiersz, że mogłam osobiście poznać kilku poetów i panią Annę Dymną był dla mnie wielkim wydarzeniem i największą nagrodą. Dziękuję organizatorom konkursu, zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu osób, które nie mogą nic powiedzieć, za to, że chcieli nas usłyszeć?.

Jarosław Andrasiewicz, III miejsce (jest osobą słabo widzącą): ?Największym przeżyciem był dla mnie wyjazd do Krakowa na uroczyste ogłoszenie wyników i możliwość poznania Pana Adama Ziemianina, Pana Leszka Aleksandra Moczulskiego i Pani Anny Dymnej. Na dodatek mogłem nie tylko posłuchać jak poeci mówią o swojej poezji, ale także porozmawiać z nimi o tym co ja sam piszę i usłyszeć swój wiersz na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie było tysiące osób. To wydarzenie było dla mnie wielką nagrodą i motywacją do tego, żeby nadal pisać. Cieszę się, że dostałem taką szansę?.